
У мирний час ця репліка могла вінчати анекдот, тепер вона наводить сум і гіркоту. Тим більше, що прозвучала з вуст 6-річного хлопчика, який опинився поряд із командою програми МРСА Карітасу України в укритті, облаштованому командою одного з місцевих Карітасів. І цікавився він абсолютно серйозно.

«Це запитання — не про архітектуру. А про реальність, у якій живуть українські діти», – коментує Василь Жгун, керівник програми багатоцільової грошової допомоги (МРСА). – «Вони не мріють про каруселі чи басейни, а думають про виживання. Саме тому ми віримо: найкраща гуманітарна допомога — та, що дозволяє людям самим дбати про себе й своїх дітей. І багатоцільова грошова допомога — найгнучкіший інструмент для цього».
У липні 2025 року Василь Жгун і Анастасія Гонтарева, експертка з МРСА, відвідали низку місцевих організацій мережі Карітасу на Сході та Півдні України.
«Наші цілі були прості й водночас важливі: зустрітися з командами, які щодня на передовій допомоги, побачити, як реалізується МРСА у складних польових умовах, скоординуватися й підтримати одне одного в період, коли ресурси обмежені, а потреби — критичні», – коментує Василь Жгун. – «І скрізь ми чули й бачили одне й те саме: люди найбільше потребують саме багатоцільової грошової допомоги. Бо вона – про гідність, свободу вибору і реальну відповідь на їхні потреби».



Чому МРСА сьогодні критично важлива?
- Люди краще за всіх знають, що їм потрібно. Комусь — ліки, комусь — ремонт вікон після обстрілу, комусь — шкільний рюкзак дитині. МРСА дозволяє їм самостійно ухвалювати рішення.
- Це допомога, яка не принижує, а підтримує. Вона зберігає почуття контролю над життям навіть у кризових обставинах.
- Це ефективно. У багатьох громадах працює бізнес, є ринки, таким чином грошова допомога зміцнює й місцеву економіку.
- Це зручно, швидко, адресно, гнучко. МРСА надзвичайно помічна в екстрених випадках — одразу після обстрілів, евакуацій, кризових подій.

І мова не лише про оцінку Карітасу. Відкритий лист «Гуманітарне перезавантаження: обґрунтування єдиної допомоги. Позиція практиків грошової допомоги в Україні» від понад 60 гуманітарних практиків ще раз підтвердив: МРСА залишається найефективнішим видом допомоги в умовах гуманітарної кризи в Україні. Пан Василь і пані Анастасія під час відрядження вчергове впевнилися: ми сильніші разом. Місцеві Карітаси роблять щоденну надважку роботу — з вірою, людяністю й професіоналізмом. Ми вдячні їм за партнерство. І продовжимо разом стояти поруч із тими, хто потребує.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проект – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Tags: