

Опис програми
Програма “Відновлення засобів до існування” (англ.: livelihood — засоби для існування) спрямована на допомогу в працевлаштуванні окремим громадянам та надання підтримки бізнесу. Допомога надається через цільове працевлаштування, тренінги, гранти та інші комплексні послуги підтримки, що дозволяє людям забезпечити та відновити засоби до існування, а бізнесам – розвиватися.
Напрями діяльності
Програма Livelihood має два основні напрями: підтримка бізнесу та підтримка окремих громадян в працевлаштуванні.


Підтримка бізнесу (Emergency Livelihood Business Support)
В рамках цього напрямку допомога надається мікро-, малим і середнім підприємствам, що постраждали від війни. Зокрема, підтримка можлива через надання бізнес-грантів, організацію навчання (інкубаційного та акселераційного), підтримку стартапів, допомогу в релокації та ін.
Реалізується в таких областях: Львівська, Івано-Франківська, Полтавська, Хмельницька, Одеська, Дніпровська
Результати першого півріччя 2024 року:
- Надано 176 грантів для мікро- та малого бізнесу
- 177 приватних підприємців скористалися менторською підтримкою
- 224 підприємства пройшли освітню програму інкубації
- 157 підприємств пройшли акселераційну освітню програму
- 289 підприємств пройшли освітню програму з сільського господарства
- Надано 56 аграрних грантів


Підтримка в працевлаштуванні (Livelihood Self-Reliance and Employment Support)
Мета напрямку — покращити рівень життя осіб, що постраждали від війни в Україні, шляхом допомоги із працевлаштуванням, професійного навчання, розширення економічних можливостей та підтримки сільського господарства, щоб такі люди могли задовольнити свої базові потреби та перейти до сталої незалежності.
Реалізується в таких областях: Львівська, Івано-Франківська, Полтавська, Хмельницька, Одеська, Харківська, Дніпровська, Донецька, Запорізька, Черкаська, Херсонська
Результати першого півріччя 2024 року:
- 1139 бенефіціарів отримали допомогу “гроші за роботу”
- 106 бенефіціарів отримали допомогу “гроші за працевлаштування”
- 902 бенефіціари отримали малі сільськогосподарські гранти


Ключові активності програми
- Гроші за роботу (Cash for Work, CfW) — формат тимчасової зайнятості, який передбачає працевлаштування на 3 місяці в громаді для виконання суспільно-значущих робіт. Це дає людям із вразливих категорій можливість відновити втрачений або сформувати новий професійний досвід, заявити про себе на місцевих ринках праці.
- Гроші за працевлаштування (Cash for Job, CfJ) — працевлаштування для представників вразливих верств населення на існуючі вакансії до підприємств, установ та організацій. Протягом 3 місяців Карітас надає фінансову підтримку роботодавцям (гранти на зарплату), а потім понад 75% працівників залишаються на своїй роботі.
- Технічна та професійно-технічна освіта та навчання (TVET) – організація профільного навчання та перепрофорієнтації.
- Сільськогосподарські гранти та тренінги – міні-гранти для мешканців сільської місцевості на придбання худоби, птиці, кормів, добрив тощо, а також навчання для покращення ведення сільського господарства.
- Лайвліхуд-гранти – міні-гранти на розвиток особистого господарства або власної справи: відкрити манікюрний салон, надавати бухгалтерські послуги і т.д. – діяльність, що не вимагає великих інвестицій. Цей грант може бути використаний як в місті, так і в селі.
- Коворкінги — організація робочих місць для всіх бажаючих.
- Послуги лайвліхуд-центру — створення свого роду бізнес-центрів у невеликих населених пунктах, де люди могли б формувати бізнес-спільноту, знайомитися, знаходити роботу чи набирати персонал, шукати партнерів. А також отримувати від Карітасу допомогу в організації процесів.
- Бізнес-навчання — тренінги, підлаштовані під потреби групи, які застосовують новітні практики та підходи в рамках інкубаційних і акселераційних програм.
- Менторська підтримка — індивідуальні консультації та супровід від досвідчених експертів, спрямовані на розвиток бізнесу та вирішення конкретних викликів, з урахуванням новітніх тенденцій і потреб учасників.
- Бізнес-гранти (MSME) — фінансова підтримка для мікро-, малих та середніх підприємств, спрямована на розвиток і масштабування бізнесу, впровадження інновацій та підвищення конкурентоспроможності.
Важливо: ці напрямки не реалізуються одночасно, постійно і по всій території країни. Кожен осередок Карітасу України може реалізовувати різні проєкти та програми залежно від регіону та підтримки донорів. Якщо ви хочете дізнатися, на яку допомогу можете претендувати, зверніться до найближчого відділення Карітасу. Або телефонуйте до інформаційного центру з понеділка по п’ятницю з 09:30 до 16:00: 0-800-336-734.
Мережа регіональних організацій Карітасу України.

Шукайте свій регіон в переліку місцевих осередків, щоб дізнатися про доступні можливості допомоги.
Отримувачі допомоги
Щоб стати учасником лайвліхуд-проєкту, людина має належати до цільової групи та відповідати одному або декільком критеріям вразливості
Цільові групи:
- ВПО
- Члени сімей, які приймають ВПО
- Місцеві жителі, які прямо чи опосередковано постраждали від війни (фізично, економічно)
- Репатріанти (особи, які повернулися з-за кордону)
Критерії вразливості:
- Домогосподарства, очолювані жінками
- Домогосподарства, члени яких мають особливі потреби (інвалідність, хронічні захворювання, які не створюють серйозних перешкод для роботи)
- Багатодітні сім’ї
- Люди, віком 50+ (працездатні, безробітні, не пенсіонери)
- Домогосподарства з одним з батьків/ опікуном
- Особи без досвіду роботи (наприклад, молодь)
- + окремі проєкти можуть висувати додаткові умови до бенефіціарів, як-от доступ до землі для отримання агро-грантів
ПРОЄКТИ 2024 РОКУ


AGRIS
Проєкт ‘’Відновлення засобів до існування в сільській місцевості. AGRIS’ присвячений відновленню життєдіяльності ВПО, які проживають у сільській місцевості, та підтримці місцевого населення шляхом надання цільових грантових коштів на сільськогосподарське виробництво для відновлення та покращення їх економічного становища.
- Тривалість проєкту: 9 місяців (15.02 – 15.11.2024)
- Географія: Полтавська та Хмельницька області
- Проєкт здійснюється за фінансової підтримки Caritas Austria та Neighbour in Need (NiN)
Розміри грантів:
- 37 000 грн – мікро-гранти на закупку малої птиці, кроликів та свійської худоби, кормів, насіння, саджанців, інвентаря для праці, засобів для захисту рослин та ін. для задоволення харчових потреб своєї родини.
- 185 000 грн – бізнес-гранти на розвиток, започаткування або відновлення бізнесу в галузі сільського господарства для розширення сімейного фермерства з метою зміцнення економічного становища сім’ї.
Крім грантів, учасники проєкту AGRIS отримали підтримку у формі навчальних програм. Навчання було спрямоване на розвиток практичних навичок ведення сільськогосподарської діяльності, що дозволило ВПО та місцевому населенню ефективно використовувати отримані кошти та досягти стійкого покращення свого добробуту.
Проєкт AGRIS прагне не лише надати людям тимчасову допомогу, але й допомогти їм збудувати стійке майбутнє.
Результати проєкту:
- 276 мікро-грантів виплачено
- 60 бізнес-грантів
- 291 учасник пройшов навчання у напрямку мікро-грантів
- 76 учасників – у напрямку бізнес-грантів
Беручи до уваги успішне виконання всіх етапів та підтверджену ефективність проєкту, затверджено його продовження на 2025 рік.


ELIS
Проєкт ELIS — Невідкладна допомога засобами до існування громадам, що постраждали від війни в Україні — спрямований на підтримку малого бізнесу та працевлаштування вразливих категорій населення. Важливою складовою проєкту є постійний моніторинг, вивчення та аналіз вже отриманих даних.
- Тривалість проєкту: 7 місяців (15.07.2023 – 15.02.2024)
- Географія: Львівська, Івано-Франківська, Полтавська, Хмельницька та Одеська області
- Проєкт здійснюється за фінансової підтримки Карітас Швейцарія, Cordaid, Католицької служби допомоги (CRS), Карітас Австрія
Напрямки і результати проєкту:
- “Гроші за роботу” – працевлаштування громадян з вразливих категорій для виконання соціально корисних для громад робіт. В межах цього напрямку надано підтримку 477 громадянам: некваліфіковані працівники отримали по 5635 грн, кваліфіковані працівники – по 8050 грн.
- “Гроші за працевлаштування” – найм на роботу вразливих категорій громадян. В межах цього напрямку допомогу отримали 107 громадян. Вони були працевлаштовані в благодійні організації, комунальні підприємства та у приватний сектор. Протягом дії проєкту були підписані угоди з фізичними особами-підприємцями, які були відібрані для участі в тренінгу ELIS MBS, що надало додаткову підтримку учасникам.
- “Підтримка мікробізнесу” – допомога для вразливих категорій громадян, які є працездатними та мають бізнес та технічні навички. Учасникам було надано 177 грантів. Зокрема, були підтримані підприємці, які працюють в галузях: торгівлі, інформаційно-комунікаційних технологій, надання ремонтних послуг, послуг догляду за здоров’ям. Максимальна сума гранту склала 187 200 грн (без податків).
- Напрям “Підтримка мікробізнесу” крім грантів включає також навчальні активності. Учасники Програми інкубації та акселерації мікробізнесу взяли участь у навчанні по шести модулям. На цих тренінгах учасники здобули необхідні для ведення власної справи знання та навички. Всі учасники тренінгу, незалежно від того, чи отримали вони потім грант, були забезпечені доступом до безкоштовної менторської програми із суміжних бізнес-напрямків. Що значно збільшило їх ефективність у реалізації власної справи.
ELIS – це пілотний проєкт, який продемонстрував хороші результати та став базою для розробки СОПів, методичних підходів та процедур. Результат його втілення послугував народженню проєкту REMARKET та допоміг зі створенням нових підходів у FSLCluster.


SARI
Проєкт Підтримка стійкості сільського господарства (SARI, Subsistence Agriculture Resilience Initiative) спрямований на надання всебічної підтримки фермерським домогосподарствам, які постраждали від війни, щоб відновити їх засоби до існування та підвищити їх стійкість.
- Тривалість проєкту: 8 місяців (15.04 – 15.12.2024)
- Географія: Харківська та Полтавська області
- Проєкт здійснюється за фінансової підтримки Католицької служби допомоги (Catholic Relief Services (СRS)
Бенефіціари мають не тільки відповідати критеріям вразливості, а й також мати:
- доступ до землі – у власності або в оренді (від 0,1 гектара до 1 га)
- попередній досвід у сільському господарстві та/або тваринництві – і зацікавленість в продовженні або відновленні цієї діяльності.
Види допомоги, які надаються в рамках проєкту:
- Рослинництво. 300 домогосподарств. Грошова допомога на суму 13 300 грн, яка покриває витрати на насіння, зрошення, добрива, пестициди та інше;
- Птахівництво. 200 домогосподарств. Грошова допомога 2100 грн, яка покриває витрати на відновлення втраченої птиці: курчат- бройлерів, качок, гусей, індиків та кроликів;
- Корм для тварин. 260 домогосподарств.З-поміж них:
- Корм для птахів та кроликів – 200 домогосподарств: для курчат- бройлерів, качок, гусей, індиків, кроликів; Грошова допомога 12 540 грн.
- Корм для свиней – 30 домогосподарств на суму 4 940 грн. Лише у Харківській області.
- Корм для корів – 30 домогосподарств на суму 7 600 грн. Лише у Харківській області.
- Ремонт сільськогосподарських споруд (теплиці, стайні, притулки для тварин, сараї, системи поливу) для 30 домогосподарств. Грошова допомога 15 200 грн. Лише у Харківській області.
- Допомога агроексперта: отримання індивідуальних консультації щодо технічної допомоги для покращення методів ведення сільського господарства.
Домогосподарство може отримати один або декілька видів допомоги.


REMARKET
Проєкт REMARKET (Recovery and Empowerment through Market Access and Resilient Economic Transformation in Ukraine) має на меті до 2027 року покращити бізнес-операції, стійкість і можливості отримання доходу 150 мікро-, малих і середніх підприємств (ММСП), що належать ВПО, особам, які повернулися, і членам приймаючої громади, а також підвищити доходи для 1000 ВПО, осіб, які повернулися, і членів приймаючої громади шляхом забезпечення сталої зайнятості.
Проєкт передбачає активності в рамках трьох основних компонентів:
- Гроші за працевлаштування (Cash for Job) – покращення можливостей працевлаштування шляхом розширення доступу до ринку праці та відповідного підвищення кваліфікації, а також консультування з розвитку кар’єри.
- Бізнес-гранти та розвиток бізнесу — ВПО, репатріанти та члени приймаючої громади, які раніше володіли або зараз володіють ММСП, успішно відновлюють економічну діяльність та/або розширюють свій бізнес за допомогою проходження спеціально розроблених навчань, цільової фінансової підтримки, а також менторського супроводу та консультаційної підтримки щодо розвитку бізнесу. Відповідно до нашої мети сприяти економічному зростанню та створенню робочих місць, особлива увага приділятиметься тим особам і підприємствам, які мають потенціал для створення додаткових можливостей працевлаштування.
- Програми професійно-технічної освіти (TVET) — спеціальне професійне навчання відповідно до потреб ринку праці для ВПО, осіб, які повернулися, та членів приймаючої громади.
- Тривалість проєкту: 3 роки (01.08.2024 – 31.07.2027)
- Географія: Львівська, Івано-Франківська (Карітас Коломия), Хмельницька, Одеська, Дніпропетровська (Карітас Донецьк) області
- Проєкт здійснюється за фінансової підтримки Caritas Swiss (+ If!Foundation and SDC), Cordaid, Trocaire, Caritas Austria
Партнери
Програма Livelihood за рахунок своєї тривалості та глибокого впливу на життя бенефіціарів потребує значного фінансування. Втілювати проєкти підтримки було б неможливо, без стабільної допомоги з боку наших партнерів:
Caritas Swiss, Cordaid, CRS, Caritas Austria, Trocaire, USAID, Карітас Норвегія (Norad) [за підтримки Caritas Norge та фінансування норвезької урядової агенції Norad], Neighbour in Need (NiN), Caritas internationalis.
Історії допомоги
Проєкт AGRIS, Карітас Полтава, мінігранти
Ткаченко Юрій, ВПО з с. Руська Лозова Харківської області


З початку бойових дій Юрій та його багатодітна родина опинились в окупації. Через постійні обстріли та відсутність власного авто вони не змогли виїхати та два місяці були змушені прожити в підвалі майже без їжі та води. Переїхавши в Полтаву, він, вагітна дружина, двоє маленьких дітей, літня мама Юрія та його брат з інвалідністю оселились в школі.
Знайомство Юрія з Карітас Полтава почалось з його звернення по допомогу в забезпеченні тимчасовим житлом, адже продовжувати родині жити на підлозі в спортивному залі школи й надалі було неможливим. Юрій отримав підтримку в сплаті оренди житла, переїхав у приватний будинок та почав облаштовувати свій побут: обробляв занедбаний клаптик землі, що мав на власному подвір’ї, згодом побудував теплицю, розпахав земельний пай, який дали в користування сусіди та подав заявку на участь у проєкті AGRIS від Карітас Полтава, бо мріяв про мотоблок, за допомогою якого зможе полегшити свою важку фізичну працю.
Наразі за грантові кошти родина купила помічника-культиватора з насадками, курчат та корми для них. Юрій обробив та засадив великий город, збирає врожай та знає, що тепер його родина буде більш впевнено дивитись в майбутнє.
Проєкт SARI, Карітас Полтава
Вакула Ольга, ВПО з м. Дергачі Харківської області


Ольга Миколаївна разом зі своїм онуком Богданом були вимушені покинути свою домівку в місті Дергачі, Харківської області. Оскільки проживати та зимувати там ніяк: «пошкоджений дах та повибивані вікна в будинку». Після вимушеного переїзду звернулись до Карітас Полтава за допомогою. Вони зареєструвалися на участь у програмі підтримки стійкості сільського господарства в рамках проєкту SARI.
Отримавши два грошові пакети для підтримки птаства та закупівлі кормів, Ольга Миколаївна з онуком змогли зробити значний крок вперед. Вони висловлюють глибоке задоволення та вдячність за своєчасну підтримку, яка стала справжнім рятівним колом для їхнього господарства.
“Ми дуже вдячні за участь у проєкті SARI, — ділиться Ольга Миколаївна. — Це дало нам можливість знову відчути впевненість у майбутньому. Без цієї допомоги ми б не змогли продовжувати утримувати курей, які є основою нашого господарства. Завдяки отриманим коштам, ми змогли забезпечити кормами птахів, і тепер наше господарство поступово відновлюється”.
Проєкт ELIS, Карітас Полтава,
Усов Дмитро


Дмитро за освітою реабілітолог. Одночасно зі своїм основним бізнесом кав’ярнею, Дмитро був волонтером, допомагав знайомим відновлюватися після важких травм, інсультів та поранень. Завдяки дружині-військовій Дмитро спілкувався з багатьма військовими та прийшов до висновку, що попит на послуги реабілітолога, на жаль, буде тільки зростати.
Так, шукаючи фінансову підтримку своїй ініціативі, Дмитро дізнався про Карітас. Ця зустріч допомогла йому здійснити свою мрію. Завдяки участі у Проєкті Дмитро працевлаштував до себе трьох внутрішньо переміщених осіб, які продовжують працювати у нього і сьогодні.
За гроші гранту Дмитро придбав кушетки, тренажери та інше необхідне для роботи обладнання. У Дмитра амбітні плани: пройти навчання, залучити додатковий персонал та масштабувати бізнес, про який він мріяв все своє життя.
Проєкт AGRIS, Карітас Полтава, бізнес-гранти
Чернига Лідія. Місцева мешканка с.Білики, Полтавська обл.


Лідія та її чоловік Віталій розпочали свою підприємницьку діяльність в 2021 році. Вони, обоє особи з інвалідністю, забезпечували свою громаду опалювальними матеріалами. Проте, повномасштабне вторгнення внесло корективи в їх налагоджене. Віталія залучають на військову службу, де значно погіршується його стан здоров’я. Лідія супроводжує чоловіка по лікарнях, разом з ним проходить реабілітацію. Здоров’я відновлене, проте бізнес занепав.
Маючи у власності кілька земельних ділянок та досвід вирощування культурних рослин, подружжя вирішує зосередитись на сільському господарстві. В допомозі став проєкт AGRIS від Карітас Полтава. Подали заявку, пройшли навчання, порадившись з лекторами та експертом вирішили надати перевагу вирощуванню сортів ранньої картоплі та кукурудзи, які користуються найбільшим попитом.
За грантові кошти підприємці придбали трицикл для доставки замовлень, мотоблок для обробки землі та плуг на нього. Як справжні підприємці, Лідія та Віталій мають амбітні плани на майбутнє, хочуть експериментувати з вирощуванням нових культур та збільшувати асортимент.
Проєкт ELIS, Карітас Одеса, гроші за роботу
Сурміленко Надія, ВПО з Донецька


Надія переїхала до села Красносілка з дев’ятирічним сином з Донецька. Ситуація була скрутна: єдиним джерелом для існування у Надії і її сина були виплати на дитину у розмірі 1 583 грн.
За допомогою Проєкту ELIS від Карітас, а саме його напрямку «Гроші за роботу», для Надії було знайдено роботу у Комунальному підприємстві «Муніципальний центр екологічної безпеки» Одеської міської ради. ЇЇ робота полягає у підготовці операційного приміщення та допомога хірургу під час операції. Договір було укладено на три місяці.
Після двох місяців сумлінної праці керівництво прийняло рішення перевести Надію у постійний штат на посаду фельдшера. Так, завдяки Проєкту ELIS, Надія отримала таку довгоочікувану і жадану роботу.