Image

МРСА – багатоцільова грошова допомога

МРСА (Multi-purpose сash аssistance,  багатоцільова грошова допомога) – програма, що передбачає надання грантових грошових виплат людям, які постраждали від війни, вразливим та малозабезпеченим верствам населення. Програма створена для ефективного, швидкого, гнучкого та прозорого реагування на складні гуманітарні ситуації та забезпечення базових потреб людей. Грошова допомога гарантує людям свободу, гідність та незалежність у визначенні власного відновлення, підтримує місцеві економіки, відновлюючи місцеві ринки.  

Чому ми обрали саме такий спосіб допомоги

Серед усіх видів допомоги в гуманітарній сфері, грошова підтримка має найбільше переваг, адже вона:

– надає людям у скрутних життєвих обставинах можливість самостійно приймати рішення, які з потреб задовольняти в першу чергу,

– потребує мінімуму логістики і дозволяє допомагати дистанційно, зокрема — мешканцям регіонів з обмеженим доступом,

– дає можливість гнучкого реагування з індивідуальним підходом до кожної окремої родини та кожної окремої історії,

– дозволяє допомагати швидко і підтримувати людей в найскрутніші періоди — після переїзду, при отриманні травм внаслідок війни, при руйнуванні житла тощо,

– підтримує не лише людей у складних обставинах, а й місцеві ринки та локальні бізнеси за рахунок вливання грантових коштів у економіку громади.

Грошова допомога — це їжа. Це вода. Це гігієна. Грошова допомога — це полегшення. Безпека. Гнучкість. Грошова допомога — найкраще рішення. 

Напрями допомоги

Багатоцільова грошова допомога надається бенефіціарам без умов використання та звітування, що беззаперечно є зручним для бенефіціарів. Також важливою умовою для використання багатоцільової грошової допомоги є працюючі ринки, можливість зняти готівку або розрахуватись банківською карткою.

Основні параметри МРСА:

– сума допомоги (грошовий грант) 3 600 грн на 1 особу на 1 місяць;

– допомога надається на період 3 місяці разово або щомісячно, тобто загальна сума грошового гранту складає 10 800 грн на 1 особу;

– максимальна кількість грошових грантів на одне домогосподарство – 4, тобто максимальний розмір грошової допомоги на одну родину складає 43 200 грн.;

– метод доставки коштів: перерахування на банківський IBAN рахунок або через відділення Укрпошти;

– методи реєстрації людей на допомогу: дистанційна реєстрація (дозволяє допомагати найбільш вразливим людям і найвіддаленіших або небезпечних районах)

– гроші зараховуються бенефіціару протягом 2 днів після реєстрації у випадках оперативного реагування на наслідки надзвичайних ситуацій або протягом 1- 2 тижнів у інших випадках.

Ще одним видом багатоцільової грошової допомоги є SMPCA (стабілізаційний багатоцільовий грант) – допомога, орієнтована на відновлення стійкості постраждалих осіб, підтримка найбільш вразливих, малозабезпечених та соціально незахищених верств населення. 

Цей грант передбачає більш тривалу підтримку (не 3, а 6 місяців), щоб дозволити домогосподарствам стабілізуватися в середньостроковій перспективі.

Формат виплат: 3600 грн на особу щомісячно протягом 6 місяців, або дворазово протягом пів року по 10800 грн на особу.

Важливо: ці напрями не реалізуються одночасно, постійно і по всій території країни. Наприклад, у 2024 році стабілізаційні гранти не видавалися взагалі.

У кожному регіоні є свій перелік діючих проєктів та доступних форм допомоги. Щоб дізнатися, які варіанти є у вашому регіоні – зверніться до органів місцевого самоврядування або до локальної організації Карітас України. Або телефонуйте до інформаційного центру з понеділка по п’ятницю з 09:30 до 16:00: 0- 800-336-734.

Карта регіонів, де надається допомога

Де отримати допомогу у вашому місті

Шукайте свій регіон в перелік місцевих осередків, щоб дізнатися про доступні можливості допомоги.

Гаряча лінія:

Номер гарячої лінії Карітасу України: 0-800-336-734.

Як реалізується програма

Надання грошової допомоги від Карітасу України відбувається за таким алгоритмом:

1. Оцінка потреб громади та пошук джерел фінансування — визначаємо, які є загальні потреби у громаді, які категорії населення відносяться до найбільш вразливих та постраждалих. Звертаємось за фінансовою підтримкою у  міжнародні організації, фонди та грантові програми.  

2. Інформування членів громади про можливість отримання грошових грантів та час приймання заявок. Інформація поширюється всіма можливими каналами:

– через місцеві осередки Карітасу, які інформують населення громад доступними способами

– через сайт, соціальні мережі та канали у месенджерах центральних організацій та локальних представництв Карітасу

– через органи місцевого самоврядування та партнерські гуманітарні організації

3. Приймання анкет від заявників через локальні осередки Карітасу, під час виїзду мобільних бригад або шляхом дистанційної реєстрації (формат визначається для кожного проєкту окремо) та  перевірка анкет на відповідність критеріям допомоги — обираються найбільш вразливі та малозахищені верстви населення. 

4. Виплата грантів згідно з визначеним форматом допомоги через  банківський переказ на картковий рахунок бенефіціара (голова домогосподарства отримує виплати на всіх членів родини)  або переказ через Укрпошту.

5. Моніторинг результатів — збір та аналіз інформації про проєкт шляхом вибіркового телефонного опитування бенефіціарів через 1 місяць після отримання ними багатоцільової грошової допомоги, а також через 3 місяці (для ECA) та через 6 місяців (для SCA).

Що вже зроблено

– Багатоцільова грошова допомога від Карітасу надається українцям з 2015 року.

– З березня 2022 року програма стала ще ширшою у зв’язку з повномасштабним вторгненням

– За цей час (березень 2022 – серпень 2024)  реалізовано більше 20 проектів з компонентом фінансових виплат постраждалим від війни

– З 2022 р. Карітас надав багатоцільову грошову допомогу майже 233 тис. людей на загальну суму майже 44 млн. доларів США. 

Лише в цьому році, за період січень — серпень 2024 р., багатоцільову грошову допомогу отримали 7 221 особа на загальну суму майже на 2,2 млн.дол. США. З них ВПО – 28,5%, люди з інвалідністю – 11,7%, важкохворі – 17,2%, багатодітні родини 2,6%, вагітні та матері з дітьми до 3 років – 2,4%, самотні люди похилого віку – 51%, самотній батько/мати – 10%. 

Нам важливо знати, наскільки ви задоволені допомогою. Тому ми проводимо опитування за результатами надання коштів, щоб оцінити ефективність та якість нашої роботи. Ось результати моніторингу за 2024 рік:


– 97,4% отримувачів допомоги кажуть, що вона була своєчасною, тобто надавалась оперативно після подання заявки або виникнення потреби

94,4% задоволені процесом реєстрації, відзначають, що він був зручним і зрозумілим

– 99,2% задоволені формою допомоги, вважають обраний формат зручним та доступним

89,1% підкреслюють релевантність допомоги – її відповідність актуальним потребам отримувачів

64,8% отримувачів вказали, що допомога була достатньою для їх задоволення основних потреб.

Основні базові потреби, на які використовують отримані кошти наші бенефіціари: продукти харчування, медикаменти або лікування, комунальні послуги або опалення. 

Отримувачі допомоги (бенефіціари)

– ВПО

– Люди, що мешкають на прифронтових територіях/місцях катастрофи

– Люди, що були вимушені покинути свої домівки та згодом повернулись до місць постійного проживання з-за кордону або інших регіонів країни

– Люди, що постраждали від військової збройної агресії (катастрофи)

– Люди в транзиті.

Серед цих категорій допомога надається найбільш вразливим, малозабезпеченим та соціально незахищеним людям, що не забезпечують свої базові потреби.

Географія втілення: 

Станом на вересень 2024, грошова допомога в рамках програми МРСА надавалась в наступних областях: Донецька, Запорізька, Харківська, Сумська, Полтавська, Дніпропетровська, Запорізька, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Хмельницька, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Волинська.

Цей список не є вичерпним – проєкти з компонентом МРСА можуть втілюватись в будь-якому місцевому Карітасі по всій країні, за наявності команди та донорів. Тож, щоб дізнатися актуальну інформацію щодо допомоги у вашому регіоні – звертайтесь до локального осередку Карітасу чи на гарячу лінію.

Наші партнери 

Проєкти допомоги стають можливими завдяки підтримці донорів та співпраці з центральними органами державної влади, місцевого самоврядування, міжнародними партнерами та кластерами.

Ключові партнери, що вже зараз підтримують проєкти в рамках програми МРСА: Карітаси інших країн — Німеччини, Австрії, Швейцарії, Чехії, Польщі, Український гуманітарний фонд (Управління ООН з координації гуманітарних питань), Catholic Relief Services, CORDAID, Philip Morris International, CRS (Bureau of Humanitarian Assistance), World Vision International 

Активною є співпраця з Cash Working Group, яка об’єднує різні гуманітарні організації та агентства, що працюють з грошовою допомогою для забезпечення системної та скоординованої допомоги, без дублювання функцій.

Також команда програми МРСА координує дії з іншими кластерами Карітасу України: WASH, FSLC, Health, Protection, Еducation, Shelter, втілюючи спільні проєкти для комплексної допомоги.

Історії бенефіціарів 

Допомога на лікування для сім’ї Тарасових в рамках проєкту Basic Needs

Від початку війни важкохворі люди опинилися у групі ризику. Їхнє життя і без того було складним, а великі потрясіння стали для них ще більшою загрозою. Однією з таких родин є сім’я Тарасових, що мешкає у селі Розлив Волноваського району. Старший син Валерій, не зважаючи на свою недугу, робить все можливе, аби доглядати за майже

лежачою матір’ю та молодшим братом, який переніс важку операцію. Його хворі ноги не стають перешкодою на шляху до самовідданої турботи про близьких. Валерій був змушений заборгувати значну суму грошей, аби провести необхідну операцію для брата.

Війна ускладнила ситуацію ще більше. Валерію було важко дістатися до найближчого міста, щоб купити потрібні ліки, тому він звертався до місцевих жителів з власним транспортом, просячи їх про допомогу. Це вимагало великих коштів не лише на медикаменти, але й на транспортні перевезення.

Одного дня, почувши від місцевих волонтерів про допомогу від “Карітас Волноваха”, Валерій вирішив звернутися до них. У цей важкий період життя їхньої родини допомога виявилась своєчасною і вкрай необхідною. Сім’я отримала кошти на лікування і змогла придбати необхідні медикаменти. Це суттєво полегшило їхню ситуацію і дало надію на краще майбутнє.

Кошти на старт нового життя — допомога вимушеним переселенцям

Микола Олександрович, 66 років, вимушений переселенець.
Пан Микола з родиною був змушений переселитись в інше село, де йому надала прихисток місцева влада, і де більш безпечно.

Весною минулого року чоловік відчув на собі жахіття війни. Під час ворожих обстрілів довгий час з родиною ховалися у підвалі, отримав поранення осколками, втратив все, що нажив за все життя. Будинок зруйновано, а велике господарство довелось просто розпустити.
Чоловік звернувся за допомогою у Карітас, бо грошей катастрофічно не вистачало, щоб хоч якось задовільнити першочергові потреби в побуті, адже з речей залишилось тільки те, в чому тікали, і особливо в лікуванні, бо чоловік через хворобу постійно має приймати ліки.

Родина отримала кошти, за які змогла придбати необхідні побутові речі та одяг. А також додатковий грошовий грант на лікування, завдяки якому чоловік зміг покращити своє здоров’я.

Грошова допомога як гарантія теплої зими

Мешканка селища Торець Словʼянської громади пані Лідія, самотня жінка похилого віку, завдяки отриманим коштам придбала паливні матеріали для обігріву своєї оселі та сплатила борг за комунальні послуги.

Медичний грант програми Багатоцільової грошової допомоги (MPCA) від Карітасу – важлива підтримка в складні часи

Любов Петрівна зі Степненської ТГ, що в Запорізькій області, звернулась до Карітасу, коли мобільна команда проєкту Basic Needs реєструвала людей у потребі на медичні гранти.

Любов Петрівна має низку хвороб, пов’язаних із її поважним віком, та самостійно придбати необхідні медикаменти жінці не під силу – виживає на пенсію у 4000 грн, а на ліки щомісяця доводиться витрачати близько 2000 грн. Взимку ситуація ускладнюється ще й тим, що значні кошти йдуть на опалення будинку.

Цього року Любов Петрівна вже зверталася до Карітасу, коли вибуховою хвилею від російської ракети в її домі пошкодило дах та вікна – тоді завдяки благодійній допомозі вдалося відремонтувати пошкодження.

Тепер же, напередодні свят, жінка отримала і медичний грант в межах програми МРСА, що дозволить закрити гостру потребу в медикаментах.