Image

Інтерв’ю тижня

0 Comments


«Передумова успіху нашої роботи – дружба»
Карітас Стрийської Єпархії є унікальним своєю масштабною роботою з потребуючими дітьми. На думку його директора отця Василя Гушуватого, для дітей треба бути другом через якого діє Господь. І тоді ви зможете покрити не лише матеріальні, а й ще духовні та психологічні потреби знедолених. 
– Отче, розкажіть як організована допомога потребуючим дітям у Карітасі Стрийської Єпархії?
Насамперед хочу сказати: коли я почав працювати, то побачив великий ресурсний потенціал в Стрийської єпархії. Але Карітас був не настільки розвинутий, як, наприклад, в Італії (мав можливість ознайомитися з досвідом наших італійських колег).
Моєю першою метою було забезпечення допомоги тим, хто нагально її потребує. Таким чином, засвідчити піклування церкви про потребуючих дітей. Я вам скажу, що є дуже важливим не лишити їх віч-на-віч зі самотою. Вони мабуть покинуті своїми батьками, родинами, але не покинуті Богом.
 
Другим моїм бажанням була максимальна допомога 11 сиротинцям і 585 дітям-сиротам, які позбавлені батьківської опіки. Насправді, держава мала б дбати за цими установами, але керівництво цих закладів постійно звертається до нас за допомогою – дитячий одяг, харчування. Я навіть нещодавно для одного сиротинця купував посуд. Бюджет держави є замалий для утримання.
 
Але крім того діти не тільки не мають достатнього матеріального забезпечення, а й ще потребують духовної опіки, уваги. На сьогодні ми маємо умови та ресурси, щоб працювати із 75 потребуючими дітьми Стрийської Єпархії. Завжди, коли юні друзі бачать нас, то щиро приймають, сильно радіють солодощам. Вони можуть за дві хвилини відкрити кульок цукерок і все з’їсти. Тобто ви можете уявити в якій потребі вони перебувають.
 
Під час відвідин дітки радіють не лише подарункам, вони прагнуть уваги. Наша робота з ними є підтвердженням того, що вони комусь потрібні. Як директор, я прагну робити все можливе від себе для підтримки наших підопічних.
 
На місцевому рівні спонсорів в Карітасу немає. Якщо вони навіть є, то самі йдуть і щось купують для дітей. Всі наші спонсори із закордону. Я їжу до Німеччини, Італії, Чехії та інших країн, щоб налагодити якісь контакти, знайти кошти нашій допомозі українським дітям. Нам вдається знаходити закордонні сім’ї, які підтримують дітей через Карітас. Я висилаю світлину цієї дитини та опис проблеми. Жертводавці отримують регулярні звіти про зміни в житті їхнього підопічного. І це великий плюс. Я вірю: такі приклади призведуть до поширення відчуття потреби допомагати.
 
Інша група, якою ми піклуємося є діти трудових мігрантів. Вони хороше матеріальне забезпечення завдяки своїм батькам, але позбавлені моральної і психологічної підтримки. Карітас не менше дбає про них, бо через балування батьків, вони є невихованими і позбавленими життєвих орієнтирів.
 
Наша Єпархія турбується долею неповносправних дітей. Ту пенсію, що вони мають не дозволяє покривати витрати на медикаменти. Ми шукаємо можливості щоб допомогти вітамінами, колясками, медикаментами.
 
Актуальною проблемою для Стрия є «діти вулиці». Кожен день для десяти дітей ми організовуємо благодійний обід. «Діти вулиці» переважно мають батьків-алкоголіків, які кинули їх на сваволю долі. Єдина наша проблема – наше мале приміщення для повної допомоги кожному нашому відвідувачу.
 
Але не дивлячись на обмеження наш Карітас прагне створити атмосферу любові, турботи та довіри. Раз на тиждень ми маємо трапезу та спільну молитву на яку приїжджають наші підопічні.
 
Не дивлячись на те, що я священик, стараюся бути для наших підопічних просто звичайною людиною, добрим товаришем. Передумова успіху нашої роботи з ними – дружба. Для кожної дитини лишаюся другом. Врешті вони шукають в нас підтримки
 
– Ви порушили питання духовної опіки. В чому полягає духовна робота з підопічними?
Насамперед ми робимо акції, які будуть їх не стільки матеріально підтримувати, скільки давати можливість відчувати себе повноцінними членами суспільства, звичайними дітьми. Одна із таких – «Сирітський портфелик». Сироти які йдуть до шкіл мають все приладдя.
Щороку возимо дітей в Яремче, Карпати. Планую провести табір, хоча це є дуже складним заходом.
 
Також щомісяця я беру додому дві три дитини віком шість-сім років на вихідні, щоб вони відчули домашню атмосферу, ознайомилися із зовнішнім світом.
 
– Чи ви можете засвідчити позитивні зміни від вашої практики запрошення дітей додому?
Коли я в перший раз взяв шестирічного хлопчика Тарасика. Він спочатку перелякався від оточуючого світу. Впав мені на плечі, бо боявся всього нового. Він вперше побачив нормальну квартиру, нормальне ставлення до себе. Тарасик відчув зовсім інші почуття. Він не переставав плакати. За півгодини він мене вже кликав: тато. Я йому казав: «Тарасику, я не твій тато». Маленька дитина мені відповідала: «Я не знаю хто такий тато, але я знаю що він є».
 
Це справжня трагедія, що дитина не знає значення слова тато, але йому в сиротинці розказують, що є мама і тато. Спочатку його десь дві-три години було дуже тяжко заспокоїти. Зараз він змінився. Раз в тиждень він має нагоду відчути себе іншим, відчути себе потрібним комусь. Велика проблема в тому, що вони думають, що нікому не потрібні: вони покинуті, світом, церквою і вкінці кінців Богом. Але так насправді не є.
Я їх ніколи не називаю сиротами, вони – діти Божі. Ми їх називаємо «діти світла», за якими дбає Бог. Вони бачать як Господь через людей приніс їм цукерок, пакунок на Миколая. Або просто приїхав до них. Я їх вчу, що вони мають подякувати. Вони знають де є Бог. В цьому діалозі відбудовується правильне ставлення.
 
Господь дає нам закордонних спонсорів, для прояви Божої любові. Нещодавно Карітас Італії прислав нам багато шоколаду. Насамперед дитині треба дати в руки, дати можливість відчути та побачити цю турботу.
 
– Чи намагаєтеся своїм прикладом надихати парафіян єпархії до допомоги?
В нас є така спільнота «Матері в молитві». Всі матері раз в місяць скидаються хто що може і приносять до спеціальної «кімнати сиротинця», куди люди можуть принести будь-що – продукти, речі. Вони знають, що за ту кімнату відповідаю я і з тієї кімнати йде тільки на сиротинець. Батьки раз в місяць допомагають мені це розвозити. Ще варто згадати спільноту «Віра і світло», яка не стоїть осторонь чужих потреб.
 
– Наскільки змінюється ставлення до дітей з боку суспільства через вашу активну допомогу?
Свого часу я ходив по школах і старався зібрати волонтерів для роботи з потребуючими дітьми. Щоб вони прийшли працювали не за щось, а безкоштовно робити добро для інших. Наше суспільно повинно зрозуміти, що треба давати іншим допомогу. «Віра і світло» в цій справі до нас так само долучається.
 
Скажімо наші підопічні діти заробітчан допомагають неповносправним дітям. Діти з різних сімей діляться досвідом з іншими. В нас приблизно десять таких волонтерів. Вони приходять, накривають стіл, готують їжу, прибирають.
 
З кожним роком це прагнення бути корисним ближньому буде тільки посилюватися.

Categories: Новини

Залишити відповідь

uk Ukrainian
X
%d bloggers like this: