Image

​Домашня опіка та охорона здоров’я

Всеукраїнська соціальна програма «Домашня опіка» працює в Україні з 1999-го року. Це – один з ключових напрямів роботи Міжнародного благодійного фонду «Карітас України». Проект реалізований за зразком найефективніших соціальних програм Франції, Австрії та Німеччини. Допомогу від «Домашньої опіки» отримали вже понад 13 тисяч осіб.

«Домашня опіка» – це якісна медична та соціальна допомога вдома для самотніх літніх та людей з обмеженими фізичними можливостями, паліативних хворих, людей з ВІЛ/СНІД, тяжкохворих людей, їхніх сімей та опікунів. В основі проекту – соціальна допомога за строгими державними стандартами, тепло і людяність у ставленні до кожної людини. Соціальний працівник для підопічного – помічник, надійна підтримка і близька людина, якій можна довіряти, з якою можна поговорити про все важливе.

Центри «Домашньої опіки» працюють в Києві, Дніпрі, Одесі, Львові, Тернополі, Бориславі, Коломиї та Дрогобичі. В Харкові та Івано-Франківську працює як проект опіки вдома, так і напрям паліативної допомоги. Цієї осені відкрили новий центр «Домашньої опіки» в Краматорську, а у м. Чортків (Тернопільська область) розпочали проект паліативної допомоги. Разом це 12 центрів проекту в різних містах України. В кожному центрі – від 60 до 100 постійних підопічних.

Команда напряму опіки вдома – соціальні працівники та медсестри. У Східному регіоні, де більшість підопічних – вимушено переміщені особи, з ними працюють психологи та лікарі. Команда паліативної допомоги – найбільша: це медсестра, лікар, соціальний працівник, психолог та духівник.

Всього до проекту залучені понад 80 працівників. Вони допомагають потребуючій людині подбати про здоров’я та гігієну, про побут – прибирають вдома, купують продукти, готують їсти, годують. Допомагають зі сплатою комунальних, забирають брудну білизну на прання, повертають чистою та випрасуваною. Надають потребуючим реабілітаційне обладнання: ходунки, візки, милиці, туалетні крісла, протипролежневі матраци тощо. А що найголовніше – завжди знаходять час просто поспілкуватись, підтримати, разом з підопічними згадати приємні моменти і те, заради чого варто жити. Самотність і зневіра найбільше руйнують здоров’я людей – як фізичне, так і ментальне. Соціальний працівник стає підопічному рідною душею, його зв’язком з зовнішнім світом.

Самотні та люди у складних життєвих обставинах отримують допомогу безкоштовно. «Домашня опіка» – це єдина в Україні альтернатива роботі державних соціальних служб, які не встигають охопити допомогою всіх потребуючих через нестачу часу та працівників. Для порівняння, у Відні працюють близько 20 альтернативних організацій, які надають послуги догляду за людьми вдома. В Україні ж, де офіційно понад 740 тис. самотніх літніх людей, «Домашня опіка» – це часто єдина можливість для них лишатись у власних оселях та уникнути лікарняного стаціонару чи притулку.

uk Ukrainian
X